Getir, Avrupa’dan çekilmeye hazırlanıyor

Getir hizmet verdiği üç Avrupa ülkesinden (İngiltere, Almanya ve Hollanda) çekilmeye hazırlanıyor. Sky News’ün haberine göre bu durum başta İngiltere’deki 1500 kişi dahil olmak üzere binlerce Getir çalışanının işini kaybetme riski anlamına geliyor. Premier Lig takımlarından Tottenham Hotspur ile ticari ortaklığı bulunan Getir’in İngiltere’den çıkmayı planladığı süreç belirsizliğini korumaya devam ederken kaynaklar herhangi bir kesin kararın alınmadığını, bu sürecin varlıkların satışını ya da iflası içerebileceğini söylüyor.

Getir daha önceki açıklamalarında iflasın söz konusu olmadığını belirtmiş, yeniden yapılanma için danışmanlar tutmuştu. Öte yandan yine Sky News, Getir’in FreshDirect ve BiTaksi’yi elden çıkarmaya çalıştığını da iddialarına ekledi.

DEĞERİ İKİ YIL ÖNCE 12 MİLYAR DOLARDI
Şirket, iki yıl önce yaklaşık 12 milyar dolar değerindeydi, şimdi ise zararlarını azaltmak amacıyla İtalya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu bir dizi ülkeden çekilmiş durumda. Şirket, ekonomideki yapısal değişimlerden faydalanmak isteyen finansörlerin birbiriyle yarıştığı pandemi döneminin en sıcak girişimlerinden biriydi. 2022’nin başlarındaki bir finansman turunda 750 milyon dolardan fazla para topladı, fakat o zamandan beri değeri düştü.

Geçtiğimiz eylül ayında ise ani bir kesintiye giderek yaklaşık 2 bin 500 kişiyi işten çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x